راهنمای کامل پرداخت عوارض خروج از کشور در سال 1402

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور در سال 1402

همانطور که میدانید یکی از اقداماتی که مسافرین قبل از انجام سفرهای خارجی باید انجام دهند، پرداخت عوارض خروج از کشور است. اگر بلیط و بیمه مسافرتی خود را به مقاصد مختلف گردشگری، زیارتی، سیاحتی و… خریده‌اید و قصد پرداخت عوارض خروج را دارید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کاملی نسبت به آنچه باید اجام دهید، بدست آورید.

پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور یا Departure Tax، هزینه‌ای می‌باشد که تمام مسافران باید قبل از درج مهر خروج در پاسپورت و خارج شدن از مرز پرداخت کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانیدقانون پرداخت عوارض خروج از کشور، از سال 1364 در ایران به اجرا درآمده اما از سال 1398، این عوارض با نام مالیات خروج از کشور، از مسافران اخذ می‌گردد. این عوارض به صورت مستقیم به حساب دولت واریز می‌شود و بخش کوچکی از آن به سازمان گردشگری اختصاص داده می‌گردد. همه کسانی که قصد سفر از طریق راه‌های هوایی، زمینی و دریایی را دارند نیز ملزم به پرداخت این مبلغ هستند.

اگر قصد دریافت ارز مسافرتی دارید توجه داشته باشید که پرداخت عوارض خروج از کشور باید قبل از اقدام برای دریافت ارز مسافرتی انجام شود. ارائه پرینت پرداخت عوارض خروج از کشور یکی از مدارکی است که باید برای گرفتن ارز مسافرتی ارائه دهید.

جدول مبالغ عوارض خروج از کشور سال 1402

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1402 در جدول زیر قابل مشاهده است:

مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1402 (به ریال)
نوع مسافر سفر اول سفر دوم سفر سوم نوع مرز
مسافر عادی 4.000.000 6.000.000 8.000.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین حج عمره و تمتع 1.320.000 1.980.000 2.640.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین عتبات عالیات
375.000
125.000
450.000
150.000
450.000
15.000
مرز هوایی
مرز زمینی و دریایی
مرزنشینان
750.000
250.000
6.000.000
6.000.000
8.000.000
8.000.000
مرز هوایی
مرز زمینی و دریایی
ورزشکاران تیم‌ های ملی با مجوز وزارت ورزش و جوانان 2.640.000 2.640.000 2.640.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)

 

نکته قابل ذکر آن است که مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1402 نسبت به سال قبل تغییری نکرده و مالیات خروج از کشور در دسته‌های مختلف، همچون سال گذشته دریافت می‌شود.

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

پرداخت اینترنتی عوارض خروج کشور به صورت اینترنتی، آسان‌ترین روش پرداخت این عوارض است. جهت پرداخت اینترنتی مسافرین میبایست از سامانه سداد استفاده کنند. این سامانه ویژه پرداخت عوارض برای سفرهای خارجی است. همچنین مسافرین می‌توانند از برخی اپلیکیشن‌های پرداخت عوارض خروج مانند بله و ایوا هم استفاده کنید.

روش‌‌ها و نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

 • پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه: در گذشته این روش برای پرداخت عوارض خروج از کشور زمان زیادی را در فرودگاه از مسافران تلف می‌کرد اما حالا نسبت به گذشته، پرداخت عوارض سفر آسان شده است. در روش پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه امام خمینی می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز اختصاص یافته به این امر در بخش‌های مختلف ترمینال مسافری این فرودگاه استفاده کنید.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق شعب بانک ملی ایران: از سال 97 به بعد، پرداخت عوارض خروج از کشور فقط در شعب مرزی بانک ملی ایران امکان‌پذیر است.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق ATM: دستگاه‌‌های خودپرداز GSS در واقع دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) هستند که در فرودگاه امام خمینی و بسیاری از فرودگاه‌های کشور برای تسهیل فرایند پرداخت عوارض قرار داده شده‌اند.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین: از سال 95 به بعد، پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور امکانپذیر شد. به این ترتیب، سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور (سامانه پرداخت الکترونیکی سداد) به وجود آمد. برای پرداخت اینترنتی عوارض  خروج از کشور کافی است روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شوید.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با کارتخوان پرداخت الکترونیک سداد: با توجه به اتصال دستگاه‌های کارتخوان به سامانه پلیس گذرنامه، امکان پرداخت هزینه خروج از کشور توسط دستگاه‌های کارتخوان سداد برای مسافران وجود دارد.
 • پرداخت عوارض از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی: به راحتی می‌توانید قبل از سفر با ورود به درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور عوارض خود را پرداخت کنید.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور چقدر اعتبار دارد؟

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور تا پایان همان سال معتبر است. اگر مسافری در زمان واریز وجه عوارض خروج از کشور موفق به سفر نشد؛ می‌تواند رسید پرداختی و شماره پیگیری پرداخت را نگه دارد و در سفرهای بعدی از آن استفاده کند.

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور حداکثر 30 دقیقه پیش از سفر است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم تا پرداخت آن را به دقایق پایانی موکول نکنید، زیرا ممکن است با بروز شرایط خاص، دریافت این برگه به تعویق بیفتد و پرواز شما با مشکل مواجه شود.

چه کسانی عوارض خروج از کشور نمی دهند؟

افراد زیر از پرداخت عوارض خر  وج از کشور معاف هستند:

 • دانشجویانی که برای تحصیل در کشورهای دیگر به سر می‌برند (در صورتی که بین سفرهای آنان بیشتر از 3 ماه فاصله باشد).
 • جانبازان و بیمارانی که برای درمان و با مجوز به کشورهای دیگر سفر می‌کنند (همراه بیمار می‌تواند از تخفیف 40 تا 60 درصدی برای پرداخت عوارض برخوردار شود).
 • خدمه پرواز و خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری
 • ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که مشغول به کار بوده و دارای کارنامه شغلی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.
 • افراد با گذرنامه سیاسی
ترمینال خروج فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی

چه کسانی از تخفیف عوارض خروج از کشور برخوردار هستند؟

ورزشکاران، مرزنشینان و افرادی که به سفرهای زیارتی می‌روند، نسبت به سایر افراد از تخفیف پرداخت عوارض سفر برخوردار هستند. به این ترتیب،نرخ عوارض خروج از کشور برای ورزشکاران تیم ملی که دارای مجوز وزارت ورزش هستند، 264 هزار تومان است. مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفرهای زیارتی را براساس نوع سفر می‌توانید در جدول هزینه‌ها مشاهده کنید. همچنین عوارض خروج از کشور برای خارجی ها و افراد مقیم کشورهای دیگر ضرورتی ندارد.

عوارض خروج از کشور برای چه سنی است؟

خانواده‌ها و کسانی که در سفرهای خارجی کودک به همراه دارند، باید بدانند که عوارض خروج از کشور برای کودکان خردسال همانند بزرگسالان دریافت می‌شود. بر اساس مفاد این قانون، مبلغ عوارض خروج از کشور حتی برای نوزادان نیز باید پرداخت شود.

آیا عوارض خروج از کشور قابل استرداد است؟

اگر به هر دلیلی در پرداخت عوارض خروج از کشور اشتباهی صورت بگیرد، می‌توانید به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی www.evat.ir مراجعه و به سادگی هزینه‌ای را که پرداخت کرده‌اید، استرداد کنید. 

مدارک لازم جهت پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج از کشور چه مدارکی لازم است؟ در واقع به مدرک خاصی نیاز نیست. هنگام پرداخت وجه، داشتن کارت بانکی و ورود مشخصات معتبر متقاضی کفایت می‌کند. توجه داشته باشید که استفاده از رسید عوارض خروج فقط برای شخصی که هزینه به نام او پرداخت شده، امکانپذیر است.

Leave A Comment